Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezpečný prostor? Vezměte nohy na ramena!

1. 11. 2016 21:19:48
Některé americké univerzity vydaly v minulých letech oficiální výzvu, aby se při oslavě Halloweenu studenti vyhnuli nošení „urážlivých“ převleků

Na pranýři se ocitly třeba kostým Indiána, černocha, gejši a Mexičana – zkrátka vše, co prý může podporovat rasové, kulturní a genderové stereotypy.

Pedagožka Erika Christakisová z univerzity v Yale na tuto iniciativu odpověděla po svém. Poslala email, ve kterém odmítla kontrolovat, jaké kostýmy mladí lidé nosí. Hněvivé reakce ze strany převážně minoritních studentů se dočkala nejen ona, ale i její manžel profesor Nicholas Christakis, který se jí zastal. Studenti měli smůlu, že jejich nevybíravá diskuse s profesorem byla natočena a ocitla se na YouTube. „Buď zticha!“ řve na něj studentka krátce poté, co profesor argumentuje: „I jiní lidé mají práva, ne pouze vy!“ Výsledek? Prezident univerzity se studentům omluvil a manželé Christakisovi letos v květnu školu opustili.

Studenti požadující „bezpečné prostory“, kde budou chráněni před „mikroagresí“, nejsou jen americká záležitost. V Británii se proslavila studentská funkcionářka odpovědná za různorodost Bahar Mustafová, když v rámci prosazování „bezpečných prostor“ zakázala bílým studentům mužského pohlaví účastnit se diskusí o „antirasismu“. Později se dočkala policejního vyšetřování, protože údajně na Twitter napsala „Zabijte všechny bílé muže!“ (a při jiné příležitosti nazvala oponenta „bílým odpadem“). Její jednání vyvolalo velký rozruch a dokonce byla podepisována petice za její odvolání z funkcí. Nakonec se nepohodla s jinou studentskou funkcionářkou, Adrihani Rashidovou z Thajska, která ji obvinila ze šikany. Obě dívky poté na své funkce rezignovaly.

Přibližně ve stejnou dobu se pod palbu kritiky dostala studentská unie při londýnské University College. Unie se rozhodla zorganizovat sérii diskusí věnovaných boji s rasismem. Bílým studentům byla ovšem účast v diskusích zakázána. „Není možné, aby byly pokaždé přítomni privilegovaní jednotlivci, protože vzniklá mocenská nerovnováha může umlčet hlasy utiskovaných,“ zdůvodnila své rozhodnutí unie.

O tom, že „bezpečné prostory“ nejsou žádná legrace, se letos přesvědčila Imogen Wilsonová studující na univerzitě v Edinburghu. Během studentské schůzky v „bezpečném prostoru“ byla Wilsonová obviněna, že neodpověděla na otevřený dopis. Protože se cítila být obviněna neprávem, zvedla v nesouhlasu ruku. Následovalo osočení, že porušila pravidla „bezpečného prostoru“, a hlasování, zda smí zůstat. To dopadlo v její prospěch, ovšem krátce poté přišlo další obvinění, tentokrát kvůli tomu, že během řeči někoho jiného zavrtěla hlavou.

Podle Wilsonové šlo o odvetu ostatních studentů za to, že odmítla podpořit protiizraelské hnutí. Je zjevné, že pokud chcete v „bezpečném prostoru“, kde nikdo neohrožuje vaše city, vydržet, potřebujete hodně silné nervy a mimořádnou odolnost vůči stresu.

Nepodléhejme ovšem skupinové sebelítosti a nenaříkejme, že jsou bílí heterosexuální muži utlačováni. Mnozí bílí mužové ve vedení univerzit, v médiích a v politických funkcí naopak naskočili na vlnu politické korektnosti a využili ji k posílení svého vlivu. Bílí muži se jen tak neztratí.

Kromě toho v USA a Británii stále existuje různorodost názorů. Universita v Chicagu rozeslala letos v září studentům uvítací dopis, ve kterém deklarovala, že „bezpečné prostory“ nebude na své půdě poskytovat, protože svobodu slova považuje za důležitější.

Čeho je moc, toho je příliš. Přehnaně urputný boj proti rasismu vedl ke kariérnímu vzestupu kované rasistky Mustafové a segregačnímu nařízení studentské unie. Uvedené historky ilustrují obecné vlastnosti nepohodlí, stresu a chaosu. Můžeme je snížit na určité minimum, ale nikdy je nemůžeme zcela odstranit. Od určitého bodu platí, že snahou o snížení chaosu ho můžeme pouze nafouknout. Tyto zákonitosti mě fascinovaly natolik, že jsem jim věnoval knihu Terapie chaosem.

I když nám připadá chování některých amerických a britských pedagogů a studentských spolků směšné a krátkozraké, sami vůči němu nejsme imunní. Stejně jako někteří minoritní studenti volají po „bezpečných prostorách“ a nulovém „ohrožení“ a zapomínají, že po vystudování se s nimi v reálném světě už nikdo mazlit nebude, my zase občas propadáme blouznění po jiných hodnotách.

Podobně jako „absolutní bezpečí“ neexistuje ani „absolutní zdraví“ (přehnaná péče o vlastní zdraví, neboli hypochondrie, je sama o sobě chorobou), „absolutní svoboda“ (zvýšení naší individuální svobody je vždy vykoupeno snížením svobody někoho jiného – našeho zaměstnavatele, souseda, který by rád jednal z pozice silnějšího, či vychytralého obchodníka, který by nás rád připravil o peníze), ani „absolutní rovnost“ (na její dodržování by musel dohlížet někdo, kdo by měl více moci než všichni ti „rovní“).

Neopakujme chybu vedení některých západních univerzit a nehoňme se za dokonalostí. Zůstaňme stát nohama pevně na zemi a nezapomínejme, že vždy je možné užívat si jen omezeného množství bezpečí, svobody a rovnosti. Touha po absolutních hodnotách vždy končí srážkou s realitou a rozčarováním.

Více o užitečnosti chaosu a disharmonie: Petrák M., Terapie chaosem aneb Jak nejistota člověka posouvá i rozvíjí (Dybbuk, 2016)

Publikováno na webu Neviditelný pes.

Autor: Milan Petrák | úterý 1.11.2016 21:19 | karma článku: 28.57 | přečteno: 915x

Další články blogera

Milan Petrák

Historický okamžik internetových diskusí

Přesně třináctého prosince loňského roku se na internetu objevilo cosi, o čem jsem si myslel, že s tím nikdy nesetkám.

11.6.2017 v 15:16 | Karma článku: 17.08 | Přečteno: 1486 | Diskuse

Milan Petrák

Zdokonalme politickou korektnost

Rasismus znamenal milióny zmařených životů a zničených lidských osudů. Otřesná zkušenost s ním vedla k tomu, že byl právem postaven mimo zákon.

6.3.2017 v 19:05 | Karma článku: 32.67 | Přečteno: 1323 | Diskuse

Milan Petrák

České zvláštnosti

Sami o sobě tvrdíme, že jsme „národem Švejků“. Němci přezdili za okupace český národ „smějícími se bestiemi“.

15.1.2017 v 20:38 | Karma článku: 22.59 | Přečteno: 711 | Diskuse

Milan Petrák

Jak velké je ohrožení firem, jejichž majitel skončil v úpadku?

Negativní událost u firmy, tedy úpadek, exekuce nebo insolvence, znamená zvýšené riziko osobního úpadku jejího majitele – fyzické osoby.

28.11.2016 v 22:14 | Karma článku: 6.54 | Přečteno: 266 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Gayer

A pak že je politika nudná...!

Cílem tohoto miniblogu je ukázat, že není vůbec pravda, že politika je nudná a pro občana otravná záležitost. No posuďte sami....

25.7.2017 v 21:27 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 187 | Diskuse

Alena Kulhavá

Spaní v lese: Krásné nebo nebezpečné a proč? Co s tím?

Dříve jsem spávala v lese s přítelem, s dětmi na táboře, se studenty...mým snem bylo kráčet krajinou sama a uléhat do lůna přírody jako její "dcera" a tak jsem před pár dny na několik dní na vandr vyrazila. Co jsem ale zažila?

25.7.2017 v 19:02 | Karma článku: 24.71 | Přečteno: 1086 | Diskuse

Jan Ziegler

Drsná obžaloba mizerného ruského školství

Student Masarykovy univerzity v Brně Vojtěch Boháč popsal na webových stránkách své Alma Mater stáž na ruské univerzitě. Učitelé berou mizerné platy, nechodí učit a kvalita výuky byla strašná.

25.7.2017 v 18:48 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 804 | Diskuse

Jitka Zámečníková

Doručovací služby (Česká pošta, PPL atd.) – 50x a stále dokola

Každý s nimi máme zkušenost a troufám si říct, že s nimi máme stejnou zkušenost – jedna velká katastrofa. A dnes Česká pošta zase skutečně excelovala!

25.7.2017 v 18:31 | Karma článku: 23.30 | Přečteno: 844 | Diskuse

Pavla Temrová

Když se z rodičů stanou taxikáři ve jménu klidného bydlení

Motivy lidí, kteří se rozhodnou přestěhovat z centra na předměstí bývají podobné - získat pro sebe víc místa a soukromí, být blíž přírode. Tím hlavním důvodem je v poslední době prudký nárůst cen bytů v Praze a Brně.

25.7.2017 v 15:16 | Karma článku: 19.35 | Přečteno: 1019 | Diskuse
Počet článků 65 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 778
Hodlám psát s nadhledem, ale nemám na to. Rád bych psal pravidelně, ale nebudu to stíhat. Chtěl bych psát zajímavě, ale obávám se, že to posoudíte sami.

Webová stránka: http://iracionalita.net


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.