Učme se na Hitlerovi!

Jak rozeznat demagoga? Kdybychom to dokázali, žádný ctižádostivý populista by neměl šanci získat mocenský vliv. Jsme skutečně při odhalování demagogů bezmocní?

Schopnost strhnout je demagogovou základní dovedností. Nemusí mít žádné odborné vlastnosti, nemusí být laskavý, srdečný či velkorysý (takový ani nebývá, ale v případě potřeby to dokáže předstírat), nemusí mít žádný talent kromě jednoho: umění manipulovat s lidmi. Demagog nám předestře obraz skupinového nepřítele, načež zdvihne prst a ukáže na hodnoty, které domnělý nepřítel „ohrožuje“. Mluví naléhavě, používá dramatické výrazy (boj, krev, smrt, strach) a snaží se budit dojem, že nemluví za sebe, ale za celou skupinu (národ, církev, politické uskupení včetně příznivců).

Přečtěte si napřed úryvek projevu Adolfa Hitlera po neúspěšném pokusu o atentát roku 1944 a následně část řeči ministra Alexeje Čepičky z roku 1952. Všimněte si prosím zvýrazněných slov.

  

Hitler:

Jsem přesvědčen, že vyhubením této docela malé kliky zrádců a spiklenců konečně nyní vytvoříme v týlu domoviny ono ovzduší, kterého potřebují bojovníci na frontách, neboť není možné, aby tam vpředu obětovaly statisíce a miliony statečných mužů i poslední, zatímco doma docela nepatrná kotérie ctižádostivých bídných kreatur se ustavičně snaží hatit tento postoj. Tentokrát bude zúčtováno tak, jak my jakožto nacionální socialisté jsme tomu zvyklí.

Jsem přesvědčen, že všichni řádní důstojníci, všichni stateční vojáci to pochopí v této hodině.

Jaký osud by byl postihl Německo, kdyby útok se byl dnes podařil, to si snad málokdo dovede představit. Já sám děkuji Prozřetelnosti a svému Tvůrci nikoli proto, že mne zachoval, můj život jest jenom starostí a prací pro můj národ – nýbrž děkuji mu jenom proto, že mi poskytl možnost, abych i nadále směl nésti tyto starosti a ve své práci i nadále pokračovat tak, jak to mohu zodpovědět před svým svědomím.

Povinností každého Němce nechť je to kdokoli, jest bezohledně čelit těmto živlům, buď je ihned zatknout nebo kdyby kladly jakýkoliv odpor, bez všeho dalšího je skolit. Všem vojenským oddílům byly vydány rozkazy. Budou provedeny slepě v souladu s poslušností, kterou zná německé vojsko.

Smím obzvláště Vás, moji spolubojovníci, znovu radostně pozdravit, že mi opět bylo dopřáno ujít osudu, v němž nebylo pro mě nic strašlivého, který by však přinesl hrůzu německému národu.

  

Čepička:

Vcházíme do významného období v boji za udržení a upevnění míru ve světě. Vinou krvelačných imperialistů, těchto úhlavních nepřátel lidstva, objevuje se znovu před mírumilovnými národy a lidstvem nebezpečí nového válečného požáru.

Americký imperialismus za podpory dalších vykořisťovatelských vlád přikročuje v tomto roce k obnově německých nacistických divisí v západním Německu. Tímto paličským činem vzrůstá opět na naší západní hranici nebezpečí přepadu od imperialistických nepřátel. Tak nabývá boj za udržení světového míru pro náš pracující lid stále většího významu. Boj za udržení míru se dnes stává pro každého poctivého občana naší vlasti, pro každého vlastence ještě bližším a konkrétnějším.

Mírové hnutí dosáhlo v naší zemi velkých úspěchů. Zdrcující většina našeho lidu jsou nadšenými budovateli socialismu a bojovníky za mír.

 

Aby byl demagog přesvědčivý, musí útočit na skupinového „nepřítele“. Proto potřebuje slova jako zrádci, spiklenci, bídný, kreatury, nepřátelé.

Zároveň musí nadchnout odkazováním na vyšší hodnoty a kladné vlastnosti: národ, statečný, lid, poctivý, mír.

Řeč musí znít, jako by šlo o zachování světa: všichni, ustavičně, každý, jenom, ihned.

Důležité je také označení nepřítele (slova na -ismus), náležitá dramatizace (boj, bojovník, hrůza) a zaštítění se skupinou (my).

V Hitlerově úryvku se nachází 34 hledaných výrazů (úryvek je dlouhý 221 slov), u Čepičky se jedná dokonce o 28 výrazů ze 119 slov. V jakémkoli delším textu umírněného politika bychom sotva našli takovouto „úrodu“.

Jsou lidé, u kterých velké množství daných výrazů vyvolá vzrušenou emocionální odezvu. Přikloní se k „vůdci“ a začnou nenávidět skupinového nepřítele. Snažme se tomuto puzení odolat a všímat si politiků, kteří daná slova příliš často používají. Je jedno, ve které části politického spektra se takový politik nalézá. Populisté jsou schopni využít pro svůj vzestup kteroukoli hodnotu a přesvědčovat nás o nebezpečnosti skupiny, jaká se jim zrovna hodí. Užijme si tedy klidného svátečního času a nemějme zbytečný strach z jakýchkoli „-istů“. :-)

 

 

Prameny:

 

Hitlerův projev 19. července 1944.

Digitální parlamentní knihovna.

Petrák, M., Skrytá autorita: Iracionalita a dav v člověku, Dybbuk, 2011.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Milan Petrák | středa 21.12.2011 13:18 | karma článku: 31,70 | přečteno: 5987x